7,5 km od Pałacu Żaków znajduje się kolejny piękny zabytek - Pałac w Dłużewie, należący obecnie do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Budynek wzniesiono w latach 1901–1902 według projektu Jana Heuricha młodszego dla Stanisława Dłużewskiego (Dłużewscy jako jedni z pierwszych w tej części Mazowsza przeprowadzili uwłaszczenie chłopów w dobie powstania styczniowego). Stanisław Dłużewski, zakochany w architekturze podhalańskiej, początkowo zamierzał wznieść dwór drewniany. Projekt takiego dworku dostarczył Stanisław Witkiewicz. Do realizacji projektu nie doszło, bowiem zgromadzony materiał budowlany strawił pożar. Zrażony do drewnianej zabudowy fundator wzniósł zatem murowany dwór, przypominający szlacheckie dworki mazowieckie. Budynek rozplanowano na rzucie prostokąta. Był on podpiwniczony i tylko częściowo piętrowy.
Po śmierci Stanisława majątek przeszedł na własność jego dwóch córek: Marii Rzewuskiej i Zofii Kańskiej. W 1937 r. Zofia wykupiła go od siostry, skupiając w całości dobra dłużewskie. W jej posiadaniu pozostawały aż do II wojny światowej. Po 1946 r. majątek upaństwowiono i rozparcelowano.
W 1978 r. w dworku umiejscowiono ośrodek pracy twórczej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Taki stan pozostaje do dziś.
Piękno przyrody, park krajobrazowy, czyste wody rzeki Świder sprawiają, że Dłużew to wspaniałe miejsce pełnego wypoczynku.
Dane kontaktowe:
Dom Pracy Twórczej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
tel. +48 (025) 799-25-83, 799-25-85